تندیس چیست؟

معنی تندیس در لغت‌نامه دهخدا

تندیس . [ ت َ ] (اِ مرکب ) بمعنی تن مانند است ، چه دیس بمعنی مانند باشد و بمعنی صورت و تمثال و پیکر و کالبد و قالب و جثه نیز آمده است اعم از انسان و حیوانات دیگر. (برهان ) (از ناظم الاطباء). بمعنی تندس . (فرهنگ جهانگیری ) (از آنندراج ).از: تن + دیس ،…

صنعت و هنر ساخت تندیس

صنعت و هنر ساخت تندیس برگرفته از هنرهای تجسمی و صنایع تبدیلی و پایه است  که در تلفیق آن دو ، آثار بدیعی خلق می گردد ، زینت بخش و یاد بودی گرانبها از همایش های برگزار شده نزد برگزیدگان و شرکت کنندگان به یادگار می ماند همچنین برگی از افتخارات و تلاش های شایسته انسان هایی است که در نیل به اهداف والای بشری گامی مؤثر برداشته اند.

معنی تندیس در فرهنگ فارسی معین

(تَ) (اِمر.) ۱ – صورت ، تصویر. ۲ – مجسمه .

معنی تندیس در فرهنگ فارسی عمید

(اسم) ‹تندس، تندیسه، تندسه› tandis ۱. مجسمه.۲. پیکر؛ کالبد.۳. تمثال؛ نگارند تندیس او گر به کوه / ز سنگ وقارش شود کُه ستوه (دقیقی: ۱۱۴).

تندیس واژگان مترادف و متضاد

پیکر، پیکره، تصویر، تندیسه، قالب، کالبد، مجسمه، نگار   تابلونقاشی

معنی تندیس در واژه‌نامه آزاد

پیکره.

معنی تندیس در فرهنگ نام‌ها

(تلفظ: tandis) مجسمه ؛ (در قدیم) بت ، تصویر برجسته ، تمثال ؛ (به مجاز) زیبا روی .

معنی تندیس در دیکشنری فارسی به انگلیسی

figure, image, sculpture, statue

معنی تندیس در دیکشنری فارسی به عربی

ایقونه , تمثا


 

آن زمان که سیدریگ گیبونز سفارش ساخت تندیس از یک مرد استوار که با نگاهی ژرف و شمشیری دردست و ایستاده بر روی حلقه ای فیلم را به مجسمه ساز نامدار جورج استنلی می داد ، هیچ گاه تصور نمی کرد که روزی حاصل طرح او و ساخته دست استاد چیره دست تبدیل به بزرگترین و گرانبها ترین تندیس و نشان برای تمام دوران ها شود .

تندیس اسکار

تندیس اسکار

سال ها از آن زمان که او اتودهای اولیه اش را برای طراحی و ساخت تندیس فستیوال آکادمی هنرها و علوم سینمایی طراحی کرد؛ گذشته است و چیزی که حایز اهمیت است استواری وتغییر ناپذیری شکل کلی اثر است که پس از طی بیش از نیم قرن هیچ تغییری در ظاهر کلی تندیس اسکار دیده نمی شود . یک پرسش آشنا اما کماکان دشوار پیش می آید: دلیل این که یک اثر تبدیل به خاطره ای جمعی می شود چیست ؟

تندیس چیست؟

تندیس به طور معمول به مجسمه های کوچک و قابل حملی گفته می شود که دارای طولی بین ۲۵ تا ‏‏۴۰ سانتی متر وعرضی بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر است و برای یاد بود و گرامیداشت رویدادی خاص و یا ‏به عنوان نماد و نشانه‌ی مراسم ویژه ای مثل جشنواره، همایش و . . . ساخته می شود. تندیس علاوه بر ‏کارکردهای فرهنگی دارای کارکرد های تجاری و تبلیغاتی نیز می باشد، به این ترتیب که نشان و لوگو ‏یک شرکت یا کارخانه در ترکیب با عناصر دیگر می تواند در یک تندیس به کار رود و برای تزئین فضا یا ‏به عنوان هدایایی صرفا تبلیغی استفاده شود.

امروزه تندیس ها و لوح های تقدیر بعد از طراحی کامپیوتری به بهترین نحو در دستگاههای برشCNC‏ ‏‎ ‎و لیزری ساخته می شود. معمول ترین متریال ها در ساخت تندیس و لوح تقدیر، چوب، پلکسی،‎ ‎فلز و ‏مولتی استایل است.

برای سفارش طراحی و ساخت تندیس ها و لوح های تقدیر و بج سینه (نشان سینه) مورد نظر با ما ارتباط برقرار کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *